Yazılıma Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler - Neyi Nasıl Yapsak

Post Top Ad

Yazılıma Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

Share This

1.Algoritma Mantığını Öğrenin

Algoritma nedir? Algoritmik nasıl düşünebilirsiniz bununla ilgili araştırma yapın. Yazılım genel olarak algoritmalar üzerine kuruludur. Bu yüzden bu madde çok önemli.

2. Uzmanlaşmak İstediğiniz Alanı Belirleyin

Yazılım birçok alana ayrılmaktadır. Tabii ki bütün bu alanların hepsinde uzman olmazsınız. Hemen hemen her dil hakkında bi fikriniz olabilir, olmalıda. Ancak kendinize bir alan seçip o alanda uzmanlaşın. O alanla ilgili her şeyi çok iyi öğrenin.

3. Araştırma Yapmaktan Korkmayın

Yeni başlayan çoğu kişi araştırma yapmaktan korkuyor. Araştırmaktan ziyade etrafında o alanda bilgisi olan kişilere bunları soruyor, oysa google'da aratsa istediği şeyi bulabilecek. Birilerine sorup çözüm bulmaktansa araştırarak bulunan şeyin daha öğretici ve kalıcı olduğu kanısındayım. Araştırın,sorgulayın.

4.Hata Yapmaktan Korkmayın

Hata yapmaktan korkmayın, illa hatalar yapacaksınız. Bu işe yıllarını vermiş insanlar bile hata yapabiliyor bunu unutmayın. Sürekli deneyin, hata mı aldın tekrar dene, yine mi hata var tekrar tekrar dene…

5. Motivasyonunuzu Yüksek Tutun

Hata anında pes etmeyin.İlk hatada ben bu işi yapamıyorum demeyin üstüne gidin. Bir önceki maddede dediğim gibi tekrar tekrar deneyin. Hatalar sizi yıldırmasın. Hatasız kod yazıyorsanız orada bir sorun arayın, öğrenme sürecinde çok fazla hata alacaksınız ve bu hataları alan ilk kişi de siz değilsiniz unutmayın. Bu hataları çözme yolunu arayıp bulun birçok forum sitesi var bu alanda – stackoverflow, msdn form vb.- oralardaki çözümlere bakın, iyi analiz edin.

6. Her Şeyden Önce Mesleğinizi Sevin

Yazılımı bir iş olarak görmeyin, bir hobi, bir uğraşı olarak görün. Sevin. Yeri geldiğinde uykularınızı feda edebilin ve bu süreç sizde işkenceye dönüşmesin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Popüler Yayınlar

Post Bottom Ad

Pages